ISOBOOSTER a wilgoć

W POMIESZCZENIACH MIESZKALNYCH.

 

W czteroosobowym gospodarstwie domowym, w wyniku eksploatacji mieszkania (pranie, gotowanie, kąpiele itp.) powstaje nawet kilkanaście litrów wody w postaci pary wodnej.  Jej nadwyżki odprowadzane są przez prawidłowo zaprojektowany system wentylacji (najczęściej grawitacyjnej).

Warto wiedzieć, że termin „oddychanie ścian” został spreparowany na potrzeby walki marketingowej pomiędzy producentami wełen mineralnych i styropianów.

W teorii fizyki budowli i w praktyce takie zjawisko jak „oddychanie ścian” nie występuje. Owszem, część pary wodnej jest w stanie przenikać przez przegrody budowlane, ale jest to zaledwie 3% całości i zjawisko to można właściwie pominąć.  

Jest więc oczywiste, że 97% wilgoci odprowadza z pomieszczeń mieszkalnych właśnie wentylacja, i po to została zaprojektowana.

Podobnie z określeniami „termos” czy „worek foliowy”. Termoizolacja, aby była skuteczna, ma być szczelna i tylko wtedy spełni swoją rolę jak należy.

Zauważmy, że kierując się sloganami o tzw. „oddychaniu przegrody”, ocieplamy nasze poddasza „oddychającymi„ wełnami, które potem, zgodnie z zaleceniami producenta, i tak szczelnie pokrywamy różnego rodzaju foliami, w celu ochrony przed zawilgoceniem.

 

A teraz kilka faktów dotyczących naszych izolacji, w kontekście problemów z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci z budynku:

  • Struktura naszych mat powoduje, że nie występuje w nich zjawisko kondensacji pary wodnej.
  • Maty są całkowicie odporne na negatywny wpływ wody. Oznacza to, że nawet, jeśli dojdzie do kontaktu z wilgocią (nawiewany deszcz lub śnieg) parametry termoizolacyjne pozostają na stałym, wysokim poziomie. W materiałach typu wełna, w wyniku zawilgocenia, może wystąpić okresowa lub ciągła utrata właściwości izolacyjnych.
  • W wyniku wielokrotnego odbicia promieniowania cieplnego, powierzchnia mat jest stale ciepła. Sprawia to, że uzyskanie tzw. punktu rosy, jest trudne do osiągnięcia. Nie ma, więc obaw wykraplania się pary wodnej na powierzchni izolacji przy bardzo niskich temperaturach powietrza na zewnątrz.
  • Maty ISOBOOSTER nie są całkowitą barierą dla przepływu pary wodnej. Działają jak opóźniacz przepływu wilgoci. Tzw. „efekt worka foliowego” nie występuje.
  • Przy pracach termomodernizacyjnych, gdy przegroda jest już zaizolowana wełną, ISOBOOSTER z powodzeniem może zastąpić folię paroizolacyjną. Oczywiście przede wszystkim wpłynie on korzystnie na parametry cieplne modernizowanej przegrody.

 

 

Napisz lub zadzwoń
tel.:
46 816 61 90
e-mail:
info@isobooster.pl
Facebook Smd-Led