Prawidłowa kolejność warstw termoizolacji przy ocieplaniu dachu lub poddasza

Termoizolacja poddasza

W pomieszczeniach mieszkalnych, jedna osoba wytwarza w ciągu doby kilkanaście litrów wody, która w postaci pary wodnej rozprzestrzenia się po mieszkaniu. Oczywiście w większości, wilgoć odprowadzana jest dzięki systemowi wentylacyjnemu, ale niewielki procent wnika w przegrody budowlane, które mogą być narażone w ten sposób na jej niszczące działanie.

 

Dach (sufit poddasza) jest przegrodą, mającą największy udział w tym procesie.

Aby nie dopuścić do sytuacji kiedy woda zostanie zatrzymana wewnątrz konstrukcji dachu, i tam zapoczątkuje procesy prowadzące do rozwoju grzybów i innych niszczących patogenów, należy zwrócić szczególną uwagę na trzy zagadnienia:

  1. Jeśli dach bez wentylacji nad termoizolacją jest odeskowany i przykryty papą, lub położona jest niskoparoprzepuszczalna folia dachowa - pamiętajmy o jak najlepszym zablokowaniu dopływu pary wodnej do konstrukcji, przez zastosowanie bardzo starannie uszczelnionej paroizolacji.
  2. Jeśli nie stosujemy foli paroizolacyjnych, co mam miejsce np. w przypadku stosowania naszych mat - starajmy się zapewnić nad ociepleniem wentylowaną szczelinę powietrzną, lub zastosujmy na krokwiach membrany wysokoparoprzepuszczalne, dzięki czemu wilgoć zostanie odprowadzona na zewnątrz.
  3.  Pamiętajmy o zasadzie układania w dachu materiałów, począwszy od tych najbardziej izolujących przepływ wilgoci, a skończywszy na najbardziej paroprzepuszczalnych. Tak więc patrząc od dołu (od strony pomieszczeń), najpierw materiał o największym oporze dyfuzyjnym (np. paroizolacja), potem coraz bardziej przepuszczalne dla wilgoci, a skończywszy na membranie wysokoparprzepuszczalnej, nad którą jest już atmosfera zewnętrzna. 

 

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, jeśli dokonaliśmy już zakupu wełny mineralnej i chcemy poprawić izolacyjność dachu, stosując maty ISOBOOSTER, pamiętajmy że wełna mineralna, jako bardziej paroprzepuszczalna, zawsze powinna znajdować się nad izolacjami termorefleksyjnymi .

Zastosowanie układu, w którym ISOBOOSTER jest zainstalowany nad wełną mineralną, może doprowadzić do jej zawilgocenia i całkowitej utraty właściwości termoizolacyjnych.

Napisz lub zadzwoń
tel.:
46 816 61 90
e-mail:
info@isobooster.pl
Facebook Smd-Led