Jakie taśmy do paroizolacji?

jakie taśmy do paroizolacjiBardzo ważnym elementem wszelkiego rodzaju izolacji przeciwwilgociowych stosowanych w budownictwie są taśmy samoprzylepne.  Zapewniają pełną szczelność bariery jaką jest folia budowlana, a także dają możliwość szybkiej i trwałej reperacji drobnych uszkodzeń.

 

Folie budowlane stosowane w tradycyjnych systemach dociepleń  pełnią jedną, zasadniczą rolę: nie dopuszczają do zawilgocenia silnie chłonnej izolacji, jaką jest wełna mineralna. Dodatkowo, bardziej zaawansowane technologicznie materiały, mają zapewnić odprowadzenie ewentualnej wilgoci na zewnątrz układu.

Zadanie to nie zostanie spełnione jeśli  nastąpi brak ciągłości warstwy paroizolacyjnej. Szybko może doprowadzić to do utraty właściwości termoizolacyjnych, a w skrajnych wypadkach do uszkodzenia konstrukcji dachu przez gromadzącą się wilgoć. Dla zobrazowania sytuacji warto stwierdzić, że przez szparę o długości 1m i szerokości 1mm w folii paroizolacyjnej,  bezpowrotnie traci się tyle ciepła co przez 1m kwadratowy dachu ocieplonego jedną 4-centymetrową warstwą izolacji ISOBOOSTER T2 (ok.13 cm typowej wełny).

 

Oczywiście wciąż nasuwa się pytanie, czy w ogóle możliwe jest wykonanie idealnej bariery dla wilgoci w przypadku prac prowadzonych na poddaszu. Precyzja jaka byłaby konieczna do całkowitego odcięcia wełny od pary wodnej powstającej w mieszkaniu jest chyba nieosiągalna.

 

Temat taśm poruszamy ze względu na bardzo częste stosowanie podczas ocieplania poddaszy, naszych mat termoizolacyjnych w zastępstwie paraizolacji. 

Wprawdzie jest to rozwiązanie, które nie eliminuje problemów mogących wystąpić przy stosowaniu tradycyjnych systemów ociepleń, często jednak klienci, którzy już mają ułożoną wełnę między krokwiami, decydują się na zamocowanie mat ISOBOOSTER w miejsce paraizolacji. Oprócz bariery dla wody, zyskują dodatkowo znaczną poprawę parametrów cieplnych przegrody. W takim wypadku niezbędne jest dokładne uszczelnienie tej warstwy.

 

Na rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów samoprzylepnych taśm budowlanych.

Nośnikiem może być tu polietylen, lub polipropylen. Mogą występować taśmy dodatkowo zbrojone specjalną siateczką, co znacznie poprawia ich właściwości mechaniczne. Kleje mogą być na bazie akrylu, syntetycznego kauczuku lub butylu.

 

Cechy jakie powinna mieć dobra taśma uszczelniająca to:


  • duża siła klejenia (dobra adhezja),
  • duża trwałość, porównywalna do żywotności całego układu przegrody,
  • duża przyczepność początkowa i wysoka wytrzymałość końcowa kleju,
  • łatwość montażu w szerokim zakresie temperatur i przy podwyższonej wilgotności powietrza,
  • zdolność do wulkanizacji kleju taśmy z klejoną folią.

Takie właściwości dają nam gwarancję, że nawet po wielu latach zamknięcia taśmy wewnątrz przegrody budowlanej, wciąż znajdować się ona będzie na swoim miejscu i prawidłowo spełni swoje zadanie.

 

Niestety nagminne jest stosowanie przez wykonawców „jakichś” taśm, które najczęściej są taśmami pakowymi. To kardynalny błąd! Oszczędności uzyskane w ten sposób są naprawdę minimalne, a straty spowodowane takim podejściem do sprawy mogą być ogromne.

Nie minie rok, a taśmy takie pod wpływem zmiennej temperatury i innych czynników zewnętrznych, zwyczajnie się rozlecą. Cały układ straci swoją szczelność, co przy dociepleniach tradycyjnych, znacznie obniży zdolność izolacyjną przegrody.

 

Inną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, są warunki w jakich prowadzone są prace montażowe. Niska temperatura i para wodna, często skraplająca się na foli, może sprawić, że nawet najlepsze taśmy nie przykleją się prawidłowo. Często producenci podają zakresy temperatur, w jakich najlepiej jest aplikować ich produkt. Warto na to zwrócić uwagę.

 

Zauważmy. Folie budowlane są elementem układu, który dość szybko przestanie być widoczny pod okładziną ścienną. Nie ma już potem możliwości dokonania jakichkolwiek poprawek. Warto więc zatroszczyć się o to, aby ta część prac została wykonana prawidłowo i na bazie dobrych materiałów.

 

Wykonawcy dobrze wiedzą, że zdarzają się profesjonalnie wyglądające taśmy samoprzylepne, które po 2 dniach (!) zaczynają się odklejać.

 

Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie i montażu samoprzylepnych taśm budowlanych?


  • Trzymajmy się z daleka tzw. uniwersalnych taśm montażowych. Stosujmy tylko te, które dedykowane są dokładnie do prac, które planujemy.
  • Unikajmy produktów tanich. Niestety najczęściej cena idzie jednak w parze z jakością. W skali całej inwestycji, jaką jest ocieplenie poddasza, koszt zakupu taśmy stanowi nikły procent. Nawet jeśli zamiast 10 zł zapłacimy ponad 20 zł za rolkę, to i tak zaoszczędzimy na ew. kosztach ogrzewania, albo co ważniejsze, wymianie zawilgoconej wełny.
  • Starajmy się stosować taśmy w temperaturach jakie podaje producent, a jeśli nie mamy takich danych, niech to będzie temperatura jak najbardziej zbliżona do temperatury pokojowej. Niektóre taśmy można kleić już w temperaturze 5 st.C, ale są i takie, które prawidłowo przykleją się dopiero przy 18 st.C.
  • Zwróćmy uwagę czy klejona powierzchnia nie jest wilgotna lub zakurzona.
www.isobooster.pl

WSTECZ

Napisz lub zadzwoń
tel.:
46 816 61 90
e-mail:
info@isobooster.pl
Facebook Smd-Led